Automat przeznaczony do karmienia tuczników

 

Każdy hodowca zdaje sobie sprawę z tego, że zwierzęta gospodarskie muszą być karmione regularnie i w odpowiednich ilościach. Tylko w ten sposób są w stanie osiągnąć odpowiednią masę ciała. W Polsce w hodowlach trzody chlewnej bardzo często wykorzystuje się specjalne automaty.

Automat z pokrywą i dwoma rurami osypowymi

automaty paszowe dla tucznikówSą to urządzenia, dzięki którym zadawanie paszy jest bardzo łatwe i nie trzeba zatrudniać do tego kilkunastu pracowników. Przeciwnie – wystarczy włączyć maszynę, by do koryta trafiła odpowiednia ilość paszy. Aktualnie coraz częściej stosuje się tzw. tubomaty, czyli automaty, które mają postać tuby. Nadają się one idealnie do papkowego karmienia tuczników. W tuczarniach bardzo często można spotkać właśnie takie urządzenia. Na pewno wysokojakościowe automaty paszowe dla tuczników to dobre rozwiązanie i warto z nich skorzystać. Tubomat to urządzenie, którym można karmić tuczniki o masie ciała od 20 do 130 kg. Jest więc możliwe karmienie zwierząt tą samą maszyną przez cały okres tuczu. Istnieją hodowle trzody chlewnej, w których działa zasyp ręczny, a są też takie w pełni zautomatyzowane. W obu przypadkach można liczyć na wykorzystanie takich właśnie automatów paszowych. W automatach znajduje się uchylna pokrywa. Jest to bardzo ważne, aby zabezpieczyć karmę przez zanieczyszczeniami, o które wcale nietrudno w budynkach gospodarskich. W automacie znajduje się też miejsce na doprowadzenie dwóch rur osypowych. To oznacza, że można zadawać zwierzętom dwa rodzaje paszy.

Możliwe jest karmienie paszą suchą, a po zroszeniu takiej paszy wodą powstaje idealna papka, którą chętnie zajadają się zwierzęta. Koryta są stabilne i łatwe w czyszczeniu. Najczęściej wykonuje się je z polimerobetonu albo ze stali kwasoodpornej. Karmnik musi być optymalny do panujących w budynku warunków hodowlanych.