W branży informatycznej, a zwłaszcza w obszarze programowania cały czas pojawiają się nowe możliwości i nowe rozwiązania, na które każdy pracownik musi być przygotowany. W związku z tym wielu zatrudnionych w sektorze IT stale się dokształca, wybierając się na dodatkowe szkolenia i wyrabiając kolejne certyfikaty.
Znajomość Scrum potwierdzona certyfikatem
W dzisiejszych czasach dla pracodawców bardzo liczą się wszelkie dodatkowe aktywności, które potencjalny zatrudniony podejmuje, aby poszerzać swoje kwalifikacje. Mile widziane są zatem wszelkiego rodzaju szkolenia, certyfikaty i warsztaty. Informatycy stosunkowo często decydują się na certyfikat Scrum – ze względu na to, że programowanie zwinne zyskuje na popularności i wiele firm stosuje właśnie takie techniki pracy nad tworzeniem oprogramowania. Scrum stawia na pracę etapową, a po każdym etapie otrzymujemy gotowy do użytku produkt, który do końca trwania projektu stale udoskonalamy i ulepszamy, uwzględniając sugestie klienta. Jeśli zatem planujemy w przyszłości pracować w firmie, której Scrum nie jest obcy, sami również musimy go dobrze zrozumieć i zagłębić się w temat. Odpowiednia wiedza jest niezbędna, aby móc efektywnie działać w obszarze programowania zwinnego. Oprócz tego ważne są też kompetencje komunikacyjne, gdyż Scrum opiera się na pracy zespołowej – musimy zatem umieć nawiązywać kontakty z otoczeniem.
Certyfikaty odgrywają istotną rolę w procesie rozwijania kompetencji programistów i informatyków. Nawet jeżeli jesteśmy po studiach kierunkowych, na rynku pojawia się tyle nowych rozwiązań, że niezbędne jest odpowiednie doszkolenie w zakresie, w którym zamierzamy w przyszłości pracować. Samorozwój jest bardzo istotny, nie tylko ze względu na pracę, ale przede wszystkim na nas samych.