Czujniki tensometryczne w systemach wagowych

 

Tensometry zwane także czujnikami tensometrycznymi są podstawowymi elementami każdej wagi elektrycznej, a także urządzeń, które stosowane są do pomiaru sił ściskających, rozciągających bądź naprężających. Najczęściej spotykane są one w układach automatycznych, w których są koniecznie pomiary wagowe. W połączeniu z różnymi urządzeniami możemy realizować pomiar mas lub dozowania surowców.

Co powinien wiedzieć automatyk o pomiarach?

czujniki tensometryczneZastosowanie odpowiedniego typu tensometru będzie zależało od warunków i wymagań pomiarów związanych z materiałem, rodzajem obciążeń, temperaturą pracy bądź kształtem elementu konstrukcyjnego czujnika. W dzisiejszych czasach najczęściej stosowane są tensometry oporowe i znajdują swoje zastosowanie w pomiarach laboratoryjnych oraz użytkowych. Ich duża czułość i dokładnością oraz odporność na drgania i wstrząsy to tylko kilka zalet, które posiadają czujniki tensometryczne oporowe. Zasadą działania jest właściwość fizyczna drutu metalowego, która polega na zmianie jego rezystancji elektrycznej wraz ze zmianą długości. Wyróżnione są tensometry wężykowe, kratowe oraz foliowe, które przede wszystkim równią się kształtem oraz ułożeniem elementu oporowego. Ostatnie rozwiązanie stosowane jest najczęściej, a złożone jest ono z siatki rezystancyjnej w postaci wężykowej, które wykonane jest z cienkiej metalowej folii sklejonej z podkładką nośną. W przemyśle najczęściej spotykane są gotowe czujniki tensometru oporowego foliowego.

W zależności od konstrukcji takich czujników oraz ich elementów nośnych mogą one służyć do pomiaru małych, jak i ogromnych sił lub naprężeń, które liczone są najczęściej w kiloniutonach. Są one powszechnie wykorzystywane  w różnych urządzeniach wagowych, w których wynikiem pomiaru jest ciężar na przykład w gramach, kilogramach bądź tonach.