Czy stosowanie chłodni wentylatorowych ma sens?

Systemy chłodzenia to jedna z pierwszych rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę podczas projektowania wszelkiego rodzaju instalacji przemysłowych, technologicznych lub klimatyzacyjnych. Zapobieganie przegrzaniu może uratować nie tylko samą instalację, lecz także życie pracowników znajdujących się w bezpośredniej odległości z samym obiektem. Nigdy nie wolno zapominać, że główną przyczyną wybuchu elektrowni w Czarnobylu było właśnie przegrzanie reaktora.

Chłodzenie wentylatorowe, czyli chłodzenie mokre

chłodnia wentylatorowaSystemy chłodzące dzieli się ze względu na ich wilgotność, wyróżnia się zatem mokre i suche. Jaka jest między nimi różnica? W rozwiązaniu chłodnym używa się wentylatorów, dla drugiego przypadku natomiast – powietrza. Pierwszy przypadek chłodzenia opiera się głównie na cieple parowania wody, stąd więc nazwa. Powyżej opisane zostały różnice wyłącznie techniczne, lecz należy również zwrócić uwagę na odmienną wydajność – chłodnia wentylatorowa jest po prostu dużo wydajniejsza niż jej sucha odpowiedniczka. Kolejną zaletą, obok której nie da się przejść obojętnie, jest ogromna elastyczność tychże chłodni. Mają zastosowanie w wielu dziedzinach i nieprawdą jest, że są przeznaczone wyłącznie do konkretnych prac. Stuprocentową prawdą jest za to fakt, iż wentylatorowe systemy chłodzenia są ostatnio stosowane głównie jako uzupełnienie systemów sprężarkowych (co ma jest przydatne przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym). Ostatnim czynnikiem (który bardzo często jest rozważany w pierwszej kolejności) jest względnie niska cena i wysoki komfort użytkowania, gdyż wentylatory można stale kontrolować.

Nic dziwnego, że chłodzenie mokre nie traci na popularności. W dalszym ciągu nie ma lepszego zastępstwa, które dublowałoby te same zalety. Chłodnie wentylatorowe nie należą do najdroższych metod, zaskakują mnogością zastosowań i pozwalają na ogromną kontrolę. Jeśli chodzi o zażegnywanie problemów z rosnącą temperaturą, to są numerem jeden na rynku.