Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

Mieszkanie jest zwykle najbardziej wartościową rzeczą w naszym posiadaniu, dlatego dbamy o nie i staramy się zapobiegać wszelkim nieszczęśliwym wypadkom – jednak nie zawsze jest to możliwe. Osoby, które chcą zabezpieczyć się przed kosztami związanymi np. z remontem po pożarze czy kradzieżą mogą zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu naszego mieszkania?

ubezpieczenie mieszkania szczecinW ofercie każdego ubezpieczyciela znajdziemy różne polisy związane z ubezpieczeniem domu. Powinniśmy zapoznać się z wieloma różnymi ofertami i porównać je między sobą, żeby wybrać opcję dla nas najkorzystniejszą i zapewniającą nam najszerszy zakres ochrony. Ważną kwestią związaną z ubezpieczeniem jest ogólna suma ubezpieczenia, która wpływa na wysokość płaconej przez nas składki. Zbyt niska suma nie pozwoli nam np. na całościowy remont po zalaniu mieszkania czy odkupienie skradzionych kosztowności, a zbyt wysoka nie oznacza, że ubezpieczyciel wypłaci nam całą sumę, a jedynie tyle, ile jest niezbędne, by przywrócić mieszkanie do pierwotnego stanu. Sprawdźmy więc dokładnie, jakie ubezpieczenie mieszkania Szczecin i szczecińskie firmy ubezpieczeniowe mają w ofercie, abyśmy na pewno byli zadowoleni z wybranej polisy. Zwróćmy uwagę, jakie konkretnie szkody ona pokrywa – podstawowy wariat to zwykle tylko ubezpieczenie murów, a nie np. polisa obejmująca kradzieże. Na wysokość składki wpływ ma również ocena ryzyka związanego z konkretnym zdarzeniem.

Przykładowo, jeśli mieszkamy na terenie często zalewanym, ubezpieczenie od zalania mieszkania będzie bardzo wysokie. Wyższe koszty poniesiemy mieszkając na parterze niż na wyższych piętrach, ponieważ to parter jest bardziej narażony na włamanie. Z kolei ostatnie piętro to wyższa składka za możliwość zalania przez opady atmosferyczne – woda można nas zalać przez nieszczelny dach.