Czym osłonić i ocieplić ściany zewnętrzne?

 

Każdy, kto zaczyna budowę lub remont domu, zastanawia się, w jaki sposób oszczędzić na materiałach i nie utracić jakości wykonywanych prac. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie trwałych zamienników dla naturalnych elementów budowlanych. Dotyczy to zarówno desek z drewna, które tak pięknie prezentują się na elewacjach, jak i innych okładzin, np. ceglanych lub kamiennych.

Zamienniki dla naturalnego drewna elewacyjnego

trwała imitacja drewna na elewacjęPłyty syntetyczne z daleka wyglądają jak prawdziwe drewno. Właściwie trudno je odróżnić od oryginału. Czym charakteryzuje się trwała imitacja drewna na elewację? Przede wszystkim zamienniki płyt drewnianych są lekkie i proste w montażu. O ile na oryginalne kawałki drewna z lasu lub z tartaku trzeba długo czekać (czasem nawet miesiącami), to prefabrykowane deski elewacyjne są gotowe od ręki. Jeśli zatem myślimy o szybkim procesie budowlanym i ograniczeniu kosztów związanych z wykańczaniem ścian zewnętrznych, to deski na elewację wykonane z innych materiałów będą idealnie pasowały. Imitacja klasycznych paneli drewnianych nie musi być gorszą od pierwowzoru. współczesne technologie pomagają tak wykonać osłony elewacyjne, że są trwałe, przez wiele lat nie wymagają żadnych napraw ani konserwacji. W przypadku prawdziwego drewna wymagane jest odnawianie, czyli malowanie, bejcowanie lub powlekanie warstwą ochronną. Syntetyczne imitacje są znacznie trwalsze i tańsze.

Dobrym sposobem na oszczędności w budownictwie jest stosowanie zamienników i imitacji. Mogą to być płyty syntetyczne wykonane z wytrzymałych i solidnych materiałów. Imitacje naturalnych komponentów świetnie sprawdzają się w budownictwie mieszkalnym. Mają szerokie zastosowanie w domach wolnostojących oraz w blokach mieszkalnych. Z zamienników drewna elewacyjnego korzystać można też do wykończenia budynków usługowych.