Dekoracyjna dalia do ogrodu

Na świecie jest wiele pięknych roślin, które zachwycają nas swoim wyglądem. Roślin które kwitną dodatkowo cieszą nasze oczy. Dużo roślin, które znamy i uprawiamy swoich domach czy ogrodach zostały odkryte przez przypadek. Zachwyceni nimi ludzie opisywali je i zabierali ze sobą w różne części świata.

Piękne dalie do przydomowego ogródka

dalia dekoracyjna bodaciousKto z nas nie widział nigdy dali w przydomowych ogrodach? Chyba nie ma takiej osoby. Ludzie uwielbiają te kwiaty, które pięknie kwitną i zdobiąc tym nasze ogrody. Nazwa tej zjawiskowej rośliny wzięła się od nazwiska szwedzkiego botanika Andersa Dahla, który zachwycił się na ich widok. Dalia pochodzi z Meksyku. Meksykański klimat powoduje u tej rośliny bujny wzrost i bardzo długie kwitnienie. Roślina może osiągać nawet metr wysokości, a kwiaty mogą osiągać nawet dwadzieścia centymetrów średnicy. Roślina ma bulwiaste korzenie . Po okresie letnim konieczne jest wykopanie karp gdyż, roślina ta wrażliwa jest nawet na najmniejsze przymrozki. Jedną z najbardziej popularnych odmian jest dalia dekoracyjna bodacious zwana potocznie georginią oraz wielgonią. Przez wielu nazywana kwiatem rozweselającym ogród, o słonecznych kolorach. Kwiaty bowiem są koloru żółtego i czerwonego. Kwiaty są pełne i piękne. Odmianę tą najlepiej wysadzać w drugiej połowie maja po zimnej Zośce. Stanowisko musi być słoneczne, ale i osłonięte od wiatru gdyż łodygi roślin łatwo się łamią. W czasie upałów i suszy konieczne jest obfite podlewanie. Kwiaty te nie lubią suszy. Rośliny sadzimy w glebie żyznej i przepuszczalnej, pamiętamy o regularnym nawożeniu w okresie kwitnienia.

Dalie to zjawiskowe i piękne rośliny ogrodowe. Pięknie zdobią rabaty. Kwitnąć mogą od lipca aż do października w zależności od warunków pogodowych. Na zimę wymaga wykopania oraz przechowywania w pomieszczeniach. Można ją łatwo rozmnażać przez podział karp.