Dobre jakościowo stymulatory wzrostu

 

Po długim okresie zimowym uprawy zimowe zaczynają wegetację. Nie jest to łatwe, ponieważ w wielu miejscach rośliny nie są w najlepszej kondycji. Problemem bywają ulewne deszcze czy zmienne temperatury. W efekcie rośliny rzepaku mogą wchodzić w okres zimowania w słabej kondycji. Często zimą warunki są zmienne, powodują zamarzanie i odmarzanie wierzchniej warstwy, więc także nie są sprzyjające.

Poziom skuteczności stymulatorów wzrostu

stymulator wzrostu rzepakuWarunkiem uzyskiwania wysokich plonów rzepaku jest szybki start i efektywna regeneracja osłabienia czy uszkodzeń zimowych. Nie zawsze jest możliwe zapewnienie roślinom takiego startu tradycyjnymi metodami agrotechnicznymi, dlatego niezbędne wydaje się zastosowanie dodatkowych metod. Dobrym wyborem jest stymulator wzrostu rzepaku. Powoduje on stymulację roślin do wzrostu, rozwoju oraz regeneracji, następnie może być uzupełniony nawozem w celu dostarczenia odpowiedniej ilości składników pokarmowych pobudzonym do wzrostu roślinom. Warto wybierać takie biostymulatory, które zawierają w swoim składzie związki fenolowe, jakie naturalnie występują w komórkach roślinnych i uczestniczą w szeregu procesów biochemicznych czy fizjologicznych. Istotnym aspektem jest pozytywny wpływ na rośliny, który polega na wspomaganiu ich w szybkim reagowaniu na czynniki stresowe. Działania te przekładają się na znacznie większą odporność rzepaku.

Dzięki uwalnianiu znacznie większej ilości energii znajdujące się w roślinach, a także wzmocnieniu ścian komórkowych czy przyspieszeniu przepływu cząsteczek w komórkach oraz między tkankami, możliwe jest uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów stosowania biostymulatorów. Najlepszym terminem stosowania biostymulatorów jest wiosenna wegetacja, kiedy rzepak wytwarza pierwsze nowe liście.