Instalacja gniazdka elektrycznego z wyłącznikiem światła

 

Typowe gniazdko elektryczne z wyłącznikiem to rodzaj gniazdka elektrycznego. Przełącznik aktywuje gniazdo, gdy wtyczka jest do niego całkowicie włożona. Styki znajdują się po obu stronach wtyczki. Wtyczki są zasilane tylko wtedy, gdy są całkowicie włożone do gniazdka. Ten typ gniazda ma prostą konstrukcję okablowania elektrycznego, więc łatwo jest nauczyć się go instalować. 

Okablowanie i gniazdka elektryczne

gniazdko elektryczne z wyłącznikiem światłaWiększość nowoczesnych domów ma przełączane gniazdko do lamp, a okablowanie elektryczne do tych gniazd jest takie samo, jak w przypadku zwykłych opraw oświetleniowych. W rzeczywistości możemy nawet zainstalować w połowie rozgrzany wylot w korytarzu lub w salonie. Jest to podobne do okablowania zwykłej oprawy oświetleniowej, ale musimy zachować trochę więcej uwagi, aby gniazdko elektryczne z wyłącznikiem światła się nie przegrzało. Wtyczki i gniazda mają kilka różnych cech. Większość z nich ma kształt zapobiegający kontaktowi palców z częściami pod napięciem. Niektóre mają podstawy wpuszczane lub są zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​wnęki. Mają również izolację, aby zmniejszyć ilość odsłoniętego metalu pod napięciem. Niektóre mają wyłączniki i bezpieczniki, a także automatyczne żaluzje. Wtyczka może być również wyposażona w włącznik/wyłącznik. Rodzaje wtyczek i gniazd z przełącznikiem różnią się w zależności od lokalizacji i kraju. Gniazda z przełącznikiem mogą mieć różne rozmiary. Te o różnych rozmiarach charakteryzują się położeniem ich bolców. Boczne kołki na klucze niektórych gniazd uniemożliwiają włożenie do nich przedmiotów. Podobnie, pokrywy bezpieczeństwa niektórych gniazd zapobiegają wkładaniu przedmiotów. Dlatego ważne jest, aby zmierzyć rozmiar wkrętów przed ich zamontowaniem.

Jeśli mamy panel elektryczny, być może zauważyliśmy splecione kolorowe przewody. Są to obwody pod napięciem, które są czarne, czerwone lub niebieskie, oraz obwód neutralny, który jest biały. Dalej są przewody uziemiające, które są zielone z żółtym paskiem lub goła miedź. Wszystkie te przewody są ze sobą połączone. Zrozumienie tych kolorów jest pomocne, jeśli chcemy naprawić panel elektryczny.