Izolacja pianką PUR

Wiele osób kończąc budowę swojego wymarzonego domu zaczyna zastanawiać się nad tym jaki rodzaj ocieplenia wybrać. Przez ostatnie dziesięciolecia na tej płaszczyźnie dominował głównie styropian. Domy ocieplano styropianem zarówno z zewnątrz jak i od środka. Obecnie mamy nieco większy wybór jeśli chodzi o sprawdzone materiały stosowane do ociepleń.

Skuteczna izolacja natryskowa

izolacja poddasza piankąPopularność styropianu wciąż jest bardzo duża ale jednak są materiały, które wkrótce mogą tą popularność zmniejszyć. Przykładem takich materiałów są różnego rodzaju pianki stosowane w izolacjach natryskowych oraz wełna mineralna. Pianka poliuretanowa zwana również w skrócie pianką PUR doskonale nadaje się do ocieplania zarówno powierzchni płaskich jak i pionowych. Początkowo ten materiał stosowano głównie do izolacji poddasza w taki sposób, że nanoszono piankę na podłogę na poddaszu więc ocieplano sufit pomieszczeń znajdujących się poniżej. Na chwilę obecną izolacja poddasza pianką sprowadza się również do natrysku na krokwie. Takie rozwiązania dają jeszcze lepsze efekty. Pianki poliuretanowe występują obecnie w dwóch wersjach. Pierwszą z nich jest pianka o strukturze zamnkiętokomórkowej. Ten rodzaj pianki wyróżnia się doskonałymi parametrami jeśli chodzi o izolację termiczną ale jego wadą jest waga oraz to że nie przepuszcza pary wodnej. Inaczej jest w przypadku pianki o strukturze otwartokomórkowej gdzie para może swobodnie przenikać przez warstwę pianki.

W przypadku drugiego z wymienionych rodzajów pianki mamy do czynienia z nieco słabszymi parametrami związanymi z przepuszczaniem ciepła ale za to pianka ta jest bardzo lekka co zwiększa spektrum zastosowań. Na dzień dzisiejszy mnóstwo osób taką piankę stosuje również do izolowania termicznego ścian.