Jak to jest być serwisantem maszyn CNC?

Liczba firm zajmujący się produkcją i sprzedający produkty, w tym maszyny jest dużo, jednak nie wiele jest takich, które zajmują się naprawą po serwisową. Jestem serwisantem maszyn CNC na terenie województwa śląskiego.

Życie w prywatnej firmie jako serwisant maszyn cnc

obróbka skrawaniem dostępna w śląskimJestem osobą, która po skończeniu studiów na jednym z toruńskich uczelni podjąłem pracę jako serwisant w Katowicach w 2012 roku. Na początku mojej kariery zawodowej było przyjmowanie zleceń dotyczące napraw różnych maszyn cnc. Ktoś zapyta a czemu tak? Otóż zazwyczaj w firmach prywatnych zaczyna się praktycznie od dołów by poznać mechanizm działania struktury zakładu. Po pół roku pracy dostałem pierwsze samodzielne zlecenia mające na celu naprawa toczenie na obrabiarce cnc. Planowany czas naprawy miał wynieść 2 dni a w rzeczywistości zajęło mi prawie 3 dni. Związku z tym szef firmy postanowił mnie przypisać do pracownika, który nauczył mnie wiele rzeczy. Pracowaliśmy razem ze sobą ponad 4 lata. W tym czasie naprawialiśmy wiele różnych maszyn. Najdłużej zajmowaliśmy się naprawami obróbka skrawaniem dostępna w śląskim. Najtrudniej przychodziło nam naprawiać frezowanie cnc stali. W trakcie pracy ja oraz cała załoga mieliśmy raz na pół roku szkolenie, które dotyczyło zagadnień związanych z naprawą maszyn cnc. W przeciwieństwie do konkurencji byliśmy ewenementem. Praca ta wiązała się czasami, że delegacje służbowe trwały po 4 dni. Głównie pracowałem po 8 godzin dziennie, spaliśmy w hotelu poza miastem bo wiadomo – taniej. Średnio w miesiącu robiliśmy z kolegami ponad 1 tys. km samochodem.

W trakcie pracy jako serwisant CNC poznałem wiele możliwości i sposobów naprawy maszyn. Ale jedno wiem po latach, że warto było poznać to by móc później otworzyć swój własny biznes, który dzięki szerokim kontaktom idzie bardzo dobrze.