Jak używać holtera EKG?

Problemy z sercem są jednym z najczęstszych schorzeń wśród współczesnego społeczeństwa. Niezdrowa dieta, zażywanie różnych używek czy czynniki stresujące powodują, że wiele osób ma problemy z sercem i objawiają się wówczas różne symptomy. Jednak nie zawsze da się je wykryć podczas jednej wizyty u lekarza.

Działanie holtera EKG

holter ekgPrzyspieszone tętno i bicie serca czy ból w klatce piersiowej nie pojawia się na stałe, tylko w jakiś określonych okolicznościach, choć czasem też niespodziewanie i nagle. Wizyta u doktora i związane z tym badania nie zawsze potrafią wykryć dokładnie problemów z tym ważnym organem, ale pacjentowi jednak i tak powtarzają się wyżej wymienione dolegliwości. Jedną z metod dokładniejszego sprawdzenia pracy serca jest holter EKG, który bada i monitoruje pracę tego narządu nieprzerwanie przez 24 godziny. W ten sposób lekarz prowadzący pacjenta może zobaczyć zaburzenia rytmu i częstotliwości pracy serca, które pojawiają się o różnych porach doby, także w nocy. Dzięki temu kardiolog jest w stanie ocenić pracę tego organu w czasie spoczynku, na przykład w czasie snu, czy w trakcie pracy, kiedy wykonujemy codzienne czynności. Warto również stosować tą metodę w przypadku pacjentów, którzy mają wszczepiony rozrusznik. Holter EKG ma wiele korzyści, zarówno dla badanego, jak i lekarza. Po pierwsze pozwala na wykonanie sporej liczby pomiarów w ciągu 24 godzin oraz możliwość diagnozy pracy serca w stanach niespodziewanych i nagłych. Na pewno jest to dość komfortowe badanie, ponieważ odbywa się poza środowiskiem medycznym i nie wymaga hospitalizacji. Przede wszystkim jednak, pozwala lepiej zbadać serce podczas rzeczywistych warunków życia danego pacjenta.

Jak widać, jest to bardzo ciekawa metoda sprawdzenia pracy tego narządu, ponieważ dzięki niej możemy uzyskać pełniejszy obraz jego działania. Dla pacjenta nie stanowi jakiegoś wielkiego problemu funkcjonowanie z takim urządzeniem przez 24 godziny. Na pewno jest bardzo dobrym rozwinięciem zwykłych badań EKG czy echa serca.