Jak wygląda administrowanie wspólnotami?

 

Każdy blok, czy kamienica musi posiadać zarządcę nieruchomości. Jest to osoba odpowiedzialna za cały budynek. Zajmuje się nie tylko tym, by blok wyglądał dobrze, ale też rozwiązuje kwestie sporne mieszkańców, wysłuchuje ich zażaleń, przyjmuje skargi. Nie jest to prosta praca.

Administrowanie wspólnotami jest trudne

administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi krakówNie każdy nadaje się do takiej pracy. Osoba na takim stanowisku musi znać się na zarządzaniu, być dobra w kontaktach z ludźmi, jak również wiedzieć co nieco o rynku budowlanym. Dobrze by było, by zarządca odpowiedzialny za administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi kraków miał stosowne wykształcenie, choć można je zastąpić także doświadczeniem w zarządzaniu w innych branżach. Rolą administratora jest między innymi przyjmowanie wniosków, prowadzenie zebrań lokatorów, rozpatrywanie ich zażaleń. Mieszkańcy mogą przykładowo chcieć powiększyć parking przed blokiem, a zarządca mógł myśleć, że poprawienie terenu zielonego wokół budynku jest ważniejsze. Najważniejsza jest tu wola większości. Zarządca musi podejmować jednak samodzielne decyzje i brać za nie odpowiedzialność. To on zatrudnia ekipy remontowe, pilnuje ich prac, załatwia materiały, podpisuje umowy. Administrator powinien być w stałym kontakcie z mieszkańcami, przekazywać wszystkie ustalenia, jak również komunikaty np. o włączeniu ogrzewania, planowanych wyłączeniach energii elektrycznej, czy remontach. Umieszczanie komunikatów na klatce schodowej to najszybszy i najłatwiejszy sposób na to.

Zarządzanie nieruchomościami nie jest łatwe i nie jest to zadanie dla każdego. Osoba na tym stanowisku musi się wykazać wieloma umiejętnościami. Dobry administrator to skarb dla każdej wspólnoty mieszkaniowej. Warto zatem przeprowadzać profesjonalne rekrutacje na tą posadę.