Jak wykonane są przemysłowe instalacje elektryczne?

 

Każde przedsiębiorstwo potrzebuje stałego dostępu do mediów w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania. Właśnie dlatego na etapie projektowania obiektu brane pod uwagę są wszelkie sytuacje, które mogą zakłócić dostawy energii w różnych postaciach. Żeby tego uniknąć projektowane są obwody buforowe, zabezpieczenia oraz jednostki, które umożliwiają przejęcie pewnych zadań w momencie wystąpienia zaniku zasilania.

Jak zaprojektować instalację elektryczną?

instalacja elektryki przemysłowejNiemniej jednak kluczowym zagadnieniem jest właściwe rozprowadzenie poszczególnych obwodów oraz dobór elementów. Najczęściej instalacja elektryki przemysłowej jest wykonywana przez doświadczonego inżyniera, który posiada bardzo szczegółową wiedzę na ten temat. Dzięki temu jest on w stanie rozprowadzić przewody oraz dobrać zabezpieczenia tak żeby zapewnić jak najwyższą stabilność działania całego zakładu. Jest to niezwykle ważne z perspektywy funkcjonowania poszczególnych linii technologicznych czy odbiorników. Do swojego działania potrzebują one bowiem energii o określonych parametrach. Tylko w ten sposób mogą pracować z pełną wydajnością oraz sprawnością. W momencie, gdy parametry energii się zmieniają może nastąpić zmniejszenie sprawności, a co za tym idzie straty materialne. Podczas projektowania należy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii.

Decydujące są: wielkość zakładu, specyfika produkcji, rodzaj wytwarzanych produktów oraz charakter linii produkcyjnej. Jeśli chodzi o dostawy energii to mogą być one zapewnione z publicznej sieci przesyłowej lub własnej elektrowni. Jak widać możliwości i kombinacji jest całkiem sporo. Ze względu na to w celu dobrania odpowiedniego wariantu potrzebna jest bardzo rozległa wiedza oraz doświadczenie. Na szczęście na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które są w stanie zrealizować takie usługi kompleksowo.