Jak zadbać o energooszczędność budynku?

 

Wszystkim mieszkańcom powinno zależeć na tym żeby nasza planeta była w jak najlepszym stanie. Dbając o domy, w których mieszkamy, które w dużej mierze odpowiadają za emisję szkodliwych substancji, jesteśmy w stanie zredukować nasz ślad węglowy oraz zmniejszyć zużycie energii powstającej przecież ze spalania węgla kamiennego.

Budynek mieszkalny powinien być energooszczędny

audyt energetyczny budynkówChcąc zmienić coś na lepsze, powinniśmy zwrócić swoją uwagę na to, że konieczny może okazać się audyt energetyczny naszego budynku. Opłaca się mieć świadomość, że taki audyt nie jest dokumentem, który do czegoś nas zobowiązuje, więc nawet, jeżeli wykaże on rażące nieprawidłowości to będziemy mogli uporać się z nimi na spokojnie, wtedy, gdy będziemy mieć na to pieniądze. To bardzo istotne, aby móc skutecznie sobie radzić z czekającymi nas wyzwaniami związanymi z termomodernizacją naszego budynku. Przebieg audytu jest zwykle taki sam. Dzięki niemu będziemy mogli dowiedzieć się więcej na temat tego, jak w niezwykle efektywny sposób poprawić stan swojego budynku. Jeżeli chcemy przeprowadzić sprawny audyt energetyczny budynków mieszkalnych to najlepiej będzie poprosić o to osobę, która ma do tego stosowne uprawnienia. Możemy oczekiwać, taki audyt na pewno wykaże wiele aspektów, w których będzie trzeba poczynić odpowiednie inwestycje. Nie będziemy w tym jednak sami. Jako inwestorzy musimy zdawać sobie sprawę, że będziemy mogli poradzić sobie niezwykle skutecznie, jeżeli otrzymamy dofinansowanie.

Jednym z warunków otrzymania dofinansowania jest przeprowadzenie fachowego audytu energetycznego swojego budynku mieszkalnego. Taki audyt wraz z wynikami i wnioskami, trzeba przedstawić podczas składnia wniosku o dofinansowanie do inwestycji związanych z termomodernizacją swojego budynku mieszkalnego.