Kiedy szafa rack wisząca a kiedy stojąca?

Szafa rack często stanowi niezbędny element serwerowni komputerowych, a także studia nagraniowego czy pomieszczeń przemysłowych. Wszystkie stojaki, szafy, urządzenia przemysłowe ze standardu szaf rack produkowane są w szerokości 19” czyli 48,26 cm. Szafy dostępne są w wersji wiszącej bądź stojącej.

Szafa rack wisząca a stojąca

polecana szafa rackSzafy wiszące z racji braku podpory od spodu, przeznaczone są do montażu mniejszej ilości lżejszych urządzeń. Głównie są to urządzenia telekomunikacyjne oraz monitoringowe. Wysokość modułów rack wyraża się w jednostkach U, który odpowiada 1,75 cala. Znajomość wysokości urządzeń oraz akcesoriów ułatwia nam rozplanowanie instalacji, pamiętajmy jednak, że wysokość U jest wymiarem wewnętrznym, montażowym i nie jest równa zewnętrznej wysokości szafy bądź stojaka. Największy dostępny rozmiar wiszących szaf rack to 22U, w praktyce jednak wykorzystuje się zwykle wymiaru od 6 do 12U. Wiszące szafy dzielimy na jedno i dwusekcyjne. Ten drugi typ wykorzystuje się w przypadku gdy konieczny jest dostęp do szafy od tylnej strony. Znacznie częściej polecana szafa rack to szafa stojąca z racji tego, że posiadają one znacznie większe dopuszczalne obciążenie dochodzące nawet do 1000 kg, gdzie maksymalne obciążenie szaf wiszących do 60 kg. Różnica zatem jest ogromna. Szafy stojące z modułu rack posiadają dodatkowo na wyposażeniu kółka transportowe dzięki czemu możliwe jest jej łatwe przemieszczenie w trakcie montażu czy remontu pomieszczenia. Dodatkowo by zapewnić szafie całkowitą stabilność gdy znajdzie się ona na właściwym miejscu producenci montują stopki, na których się ona opiera.

Wybór szafy rack głównie zależy od możliwości pomieszczenia, tego ile mamy miejsca na szafę. Zdecydowanie w małych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się szafa wisząca, jednak w dużych zakładanych przemysłowych znacznie lepiej sprawdzi się szafa stojąca z racji większej możliwości obciążeniowej.