Kolekcjoner prawo jazdy – jako hobby?

Każdy ma swoje małe i duże w kwestii hobby. Jest to czynność wykonywana w wolnym czasie od obowiązków. Jednym z takich czynności jest zbieranie, czy też kolekcjonowanie starych prawo jazdy.

Prawo jazdy jako przedmiot kolekcjonerski – historia

kolekcjonerskie prawo jazdy

Zbieractwo lub świadome gromadzenie przedmiotów o ustalonym zakresie merytorycznym może dotyczyć zbierania na przykład prawo jazdy. Zbieranie tego typu dokumentu ma zazwyczaj charakter amatorskiego hobby, które sam właśnie uprawiam. Zaznaczyć trzeba, że prawo jazdy są dokumentem wydawanym przez odpowiednie organy państwowe, regionalne lub samorządowe. Potwierdzają one uprawnienia danego posiada do prowadzenia pojazdów silnikowych o różnej kategorii. Pierwsze prawo jazdy jakie widziałem to prawo jazdy moje pradziadka z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Znalazłem je w trakcie przeszukiwania strychu domu moje dziadka i tak zaczęła się ta historia. Te pierwsze kolekcjonerskie prawo jazdy są najstarszymi prawo jazdami jakie posiadam w swojej kolekcji z okresów przed II wojny światowej. Większość pochodzi z czasów powojennych. Dostawałem od osób zaprzyjaźnionych oraz rodziny. Obecnie posiadam ponad 40 sztuk tego dokumentu. Każde kolekcjonowane prawo jazdy musi spełnić odpowiednie kryteria by mogło się znaleźć w mojej gablocie. Ważne by dokument ten był w miarę czytelny, zachowany w możliwe jak najlepszym oryginalnym stanie (zdjęcie, podpis, pieczątki, numer pozwolenia, kategoria pojazdu, data okresu ważności prawo jazdy).

Zainteresowanie dotyczącym zbierania danych przedmiotów może być różna, w tym także zbieranie prawo jazdy. Człowiek wraz z budową pierwszego pojazdu silnikowego potrzebował również dokumentu uprawniającego kierowce do poruszania się pojazdem, a tym właśnie są prawo jazdy.