Najlepsza ochrona przeciw kleszczom

Każdy, kto ma swojego ukochanego zwierzaka, chce dla niego jak najlepiej. Czy jeśli chodzi o karmienie, czy o pielęgnację, czy o bezpieczeństwo. Ochrona przeciw kleszczom dla kota jest równie ważna jak w przypadku psów, chociaż to one częściej są kojarzone z ryzykiem łapania kleszczy. A poniżej kilka sposobów na to, by nasz pupil nie został narażony na nieproszonego gościa.

Typy ochrony przeciw kleszczom

ochrona przeciw kleszczom dla kotaNiestety kleszcze nie tylko nie są przyjemne, lecz także mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego zamiast z niepokojem przeszukiwać swojego pupila po każdym spacerze, lepiej dobrze go zabezpieczyć. Ochrona przeciw kleszczom dla kota może być różna. Mogą to być leki kupione u weterynarza, które stosujemy miejscowo, i które mogą działać nawet miesiąc. Drugim sposobem jest kuracja doustna, czyli po prostu tabletki, które podajemy kotu razem z jedzeniem. Na rynku nie ma jeszcze wielu tabletek przeznaczonych specjalnie dla kotów, jednak weterynarze często przepisują tabletki dla niewielkich psów. Jeszcze innym sposobem ochrony przeciw kleszczom, są oczywiście obroże, które zakładamy kotu na szyję. Ta metoda jednak może nie być zbyt skuteczna, gdyż zwierzęta często ją gubią. Poza tym możemy wyróżnić  jeszcze proszki, które wcieramy w sierść kota czy też szampony. Ostatnia opcja jest bardzo wygodna, gdyż zwierzaka i tak kąpać od czasu do czasu musimy, zwłaszcza gdy trzymamy go cały czas w domu.

Mimo zastosowania wszelkich środków ostrożności należy pamiętać, że po powrocie kota do domu, należy go sprawdzić czy na pewno nie złapał kleszcza. Nawet najlepsza ochrona przeciw kleszczom dla kota nie daje nam 100% gwarancji bezpieczeństwa. Jeśli mamy swój ogród, po którym chodzi kot, warto pamiętać o częstym koszeniu trawy, zmniejsza to ryzyko.