Najlepsze plastry na rany pooperacyjne

 

Plaster należy do podstawowego wyposażenia każdego gabinetu lekarskiego. Obecnie można zamawiać różne rodzaje plastrów – i wcale nie chodzi tutaj tylko o ich grubość, długość i szerokość. Plastry stosowane są na rany pooperacyjne, ale również na zwykłe skaleczenia.

Plastry antybakteryjne z chlorheksydyną

plastry z opatrunkiemOczywiście każdy plaster musi być sterylny. Możliwy jest zakup plastrów do cięcia lub takich o odpowiedniej długości, które zakłada się w całości (pojedynczo). Dobry plaster to taki, który jest delikatny dla skóry, ale również odpowiednio miękki. Warto zaznaczyć, że plaster powinien być wykonany z materiału przewiewnego. Jeśli rana nie będzie miała dostępu do powietrza z tlenem, powstają warunki beztlenowe, które są idealne do rozwoju różnych chorobotwórczych drobnoustrojów. Takie plastry z opatrunkiem są idealnym rozwiązaniem, bo poza tym, że zabezpieczają raną i chronią ją przed środowiskiem zewnętrznym, to jeszcze działają przeciwbakteryjnie. Plastry są też stosowane wszędzie tam, gdzie trudno opatrzeć ranę. Najlepiej wybrać plaster, który będzie dobrze dopasowywał się do ciała. W plastrze znajduje się wkład chłonny, co zapewnia jego bezbolesne usuwanie. Wkład chłonny nie przywiera do rany, nawet wtedy gdy pojawia się strup. We wkładzie zastosowano również substancję o nazwie chlorheksydyna. Jest to substancja odkażająca. Posiada ona szerokie spektrum antybakteryjne. Plaster należy przyklejać tylko na skórę suchą oraz czystą.

Każdą ranę przed założeniem plastra należy przemyć pod bieżącą wodą. Powierzchnię klejącą należy nakładać poza powierzchnię uszkodzonego naskórka. Warstwa chłonna powinna znajdować się bezpośrednio nad raną. Plastry antybakteryjne bardzo często stosowane są na rany pooperacyjne, które muszą pozostać czyste i nie mogą mieć kontaktu z bakteriami.