Naturalne sposoby radzenia sobie z menopauzą

Przekwitanie, klimakterium, menopauza. Dla wielu kobiet to słowo oznacza wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Wcześniej czy później dotknie ona każda z nas. Według danych statystycznych zazwyczaj dotyka kobiety w wieku od 45 do 55 lat.

Menopauza – można sobie z nią poradzić, naturalnie!

jak naturalnie radzić sobie z menopauząKoniec cyklu miesiączkowego, menopauza, dotknie w pewnym momencie każdą z nas. Być może mamy w pamięci jak przekwitały nasze matki. Pamiętamy ich drażliwość, wahania nastrojów, uderzenia gorąca i nocne pobudki. Można udać się do lekarza i zastosować hormonalną terapię zastępczą. Dostarczymy wtedy swojemu organizmowi hormonów, których produkcja została zmniejszona podczas klimakterium. Musimy najpierw przejść szereg dokładnych badań. Nie każda kobieta może jednak zastosować tą terapię. Zatem jak naturalnie radzić sobie z menopauzą? Można skorzystać z domowych sposobów znanych już naszym prababkom. Można zażywać olejek goździkowy. Wszelkiego rodzaju napary z dzikiej róży czy imbiru, które pomogą nam z uderzeniami gorąca. Można pić melisę lub zażywać ziołowe tabletki, żeby pomóc sobie z kłopotami ze snem. Coraz popularniejszą alternatywą jest terapia fitoestrogenami. Są to naturalne związki, hormony roślinne, których działanie zbliżone jest do estrogenów. Dostarczy nam ich dieta bogata i soję i fasolę, orzechy, ziarna zbóż i słonecznika. Kiełki roślin też są w nie bogate – warto dorzucić je do sałatki albo położyć na kanapkę. Zapytajmy lekarza lub udajmy się do zielarza. Nie musimy żyć z tymi dokuczliwymi objawami.

Podsumowując – menopauza dotknie każdą z nas. Dowiedzmy się jak łagodzić jej objawy jeszcze zanim one nastąpią i będziemy zbyt nerwowe, żeby skupić się na czytaniu. Nie jesteśmy skazane na łykanie hormonów, czasem pomóc może mądra zmiana diety pod okiem specjalisty.