Opieka medyczna w przypadku hipotermii

Zbliża się zima, dlatego też niezwykle ważnym jest dbanie o odpowiednią temperaturę naszego ciała. Niemniej jednak, wychłodzenie organizmu to przypadłość, która może dotknąć nieuważne osoby. Z kolei hipotermia, czyli stan, w której temperatura ciała człowieka spada poniżej trzydziestu pięciu stopni Celsjusza może dotknąć te osoby, do których pomoc zimą przybywa dopiero po jakimś czasie. Jak wygląda opieka nad osobą z taką dolegliwością? 

Odpowiedni sprzęt walczący z zimnem

sprzęt medyczny przeciwko hipotermiiPrzede wszystkim, niezwykle ważnym jest zapewnienie takiej osobie należytej opieki. Jeśli taka osoba jest przemoczona, ważnym jest jak najszybsze zmienienie jej ubrań i zastąpienie suchymi. Ponadto, gdy dostępne są koce termiczne, to należy ich użyć jak najszybciej, gdyż mogą one ocalić czyjeś życie. Sprzęt medyczny przeciwko hipotermii ma jedno główne zadanie – ocieplić organizm człowieka i powstrzymać wychładzanie organizmu, które nastąpiło na wskutek styczności z niskimi temperaturami i nieprzyjaznym środowiskiem. Poza kocem termicznym, bardzo przydatnym elementem walki z hipotermią są specjalne systemy ogrzewania pacjenta. Szczególnie przydatne, gdy poszkodowany trafia do szpitala i należy go operować. Przypominające swojego rodzaju poduszki wypełnione ciepłym powietrzem, rozgrzewają one ciało i sprawiają, że w krytycznej sytuacji można jednocześnie operować pacjenta, jak i również ogrzewać jego wychłodzone ciało. Taki sprzęt posiada zakres temperaturowy od trzydziestu, do czterdziestu stopni, który można regulować w bardzo prostu i łatwy sposób, który nie będzie przeszkadzał lekarzom w prowadzeniu aktywnej pomocy. 

Hipotermia jest stanem, który potrafi zagrażać człowiekowi w sposób, z którego może ona nawet nie dawać sobie sprawy. Ważnym jest więc odpowiednie udzielenie pomocy takiej osoby, a następnie prowadzenie specjalistycznej opieki, gdy już trafi ona do szpitala.