Parametry procesu wtrysku sekwencyjnego

Każde tworzywo sztuczne, które jest używane do produkcji różnych przedmiotów w procesie formowania wtryskowego wymaga zastosowania innych parametrów w procesie produkcji.

Wtrysk sekwencyjny – skomplikowana metoda?

wtrysk sekwencyjnyDzieje się tak ze względu na różnice w właściwościach fizycznych różnych tworzyw. Jednym z najważniejszych parametrów jest temperatura wtrysku, czyli temperatura w której tworzywo staje się płynne i może pokonać opory przepływu oraz wypełnić formę. Wpływ na tę temperaturę ma ciśnienie wtrysku oraz oczywiście rodzaj tworzywa. Kolejnym ważnym parametrem jest temperatura stopu, czyli temperatura tworzywa, gdy się ono uplastyczni, wpływ na nią ma wiele czynników, między innymi: temperatury wszystkich stref w cylindrze dozownika, czas przebywania tworzywa w cylindrze, liczba obrotów cylindra i szybkość napływania surowca. Następnym czynnikiem jest ciśnienie docisku, czyli to ciśnienie, które działa na element zwany ślimakiem po zakończeniu wtryskiwania, co następuje po optymalnym wypełnieniu formy tworzywem. Ciśnienie to zabezpiecza przed cofaniem się płynnego tworzywa z formy. Są to najważniejsze parametry procesu wtryskiwania tworzywa sztucznego do formy. Oczywiście, różne dozowniki barwnika mają również odpowiednie parametry, w których barwnik miesza się z tworzywem najefektywniej. Każdy dozownik barwnika ma w swojej specyfikacji podane najbardziej optymalne zakresy dla wszystkich parametrów. Suszarki do tworzyw posiadają wiele różnych trybów pracy, co czyni je bardziej wszechstronnymi, bo można bez problemu dostosować parametry do danego rodzaju tworzywa. Dozowniki grawimetryczne są specjalnie zaprojektowane tak, aby możliwe było dostosowanie ich pracy do danego tworzywa, rzadko w obecnych czasach występują dozowniki, które są dostosowane tylko do jednego tworzywa, ponieważ jest to bardzo mało opłacalne, zazwyczaj w fabrykach wykorzystuje się kilka tworzyw.

Czasem nawet kilkanaście rodzajów tworzyw jest potrzebnych. Wtrysk sekwencyjny jest najbardziej skomplikowaną metodą wtryskową i wymaga bardzo dokładnego dostosowania parametrów do rodzaju tworzywa. Polecam w tym temacie stronę Labotek.