Polisa ubezpieczeniowa – niezbędnik podróżnika po UE

 

Wybierając się na wakacje czy urlop na terenie Unii Europejskiej własnym samochodem nie musimy zaopatrzyć się w specjalistyczne dokumenty, takie jak np. OC międzynarodowe. Wraz z przystąpieniem Polski w 2004r. Do UE ujednoliceniu uległy zasady w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych. 

Wyjazd na teren UE – rozszerzamy zakres polisy

wypadki samochodowe w Unii EuropejskiejPosiadanie polisy OC leży w obowiązku każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, niezależnie od tego czy jesteśmy właścicielami skutera, quada czy zwykłego auta.Wyjątek stanowią pojazdy ciężarowe- możliwe jest dołączenie z wydziału komunikacji dokumentu poświadczającego fakt o czasowym wyłączeniu z ruchu. Obowiązek posiadania polisy OC oraz warunki ubezpieczeń komunikacyjnych reguluje Konstytucja. Jednakże na drodze nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie ewentualności, wypadki samochodowe w Unii Europejskiej zdarzają się niemalże codziennie, dlatego aby zapewnić sobie gwarancję bezpieczeństwa zadbajmy o zakres ubezpieczenia na swojej polisie OC. Standardowe OC zapewnia nam wypłatę świadczenia z tytułu poniesionych szkód majątkowych, takich jak uszkodzenia samochodu podczas wypadku. Wyjeżdżając na wakacje dobrze jest zaopatrzyć się w dodatkowy pakiet ubezpieczenie autocasco lub assistance, które znacznie zwiększają nasze bezpieczeństwo w razie ewentualnych kolizji.Ponadto świetnym pomysłem może być również wykupienie dodatkowej polisy NNW dla kierowcy i pasażera, która poza bardzo wysoką sumą gwarancyjną, zapewnia nam wypłatę świadczenia z tytułu szkód osobowych poniesionych w razie wypadku oraz zwrot kosztów leczenia szpitalnego.

Polisy takie jak NNW oraz AC i assistance są zawierane na okres jednego roku. Wejście w życie następuje od dnia zawarcia umowy. Jako że należą one do grupy ubezpieczeń dobrowolnych mamy ustawowo 30 dni na odstąpienie od polisy.