Postępowanie z kasą fiskalna, paragony i odczyty kasy

W większych przedsiębiorstw handlowo usługowych nieodzownym urządzeniem ułatwiającym pracę. Jest czytniki kodów kreskowych. Znajduje on dziś zastosowanie w takich miejscach jak placówki handlowe, hurtownie, biurach, urzędach, magazynach. Idea jest taka, że kod kreskowy przedstawia ID naszego towaru tzn. jest jego dowodem osobistym. Sczytuje on informacje z kodu kreskowego przekazując je nam ułatwiając poprawna identyfikacje przedmiotu. Czytnik kodów zazwyczaj jest podłączony pod kolejne urządzenie, może być to komputer lub urządzenie fiskalne. Jeżeli jest to kasa fiskalna ewidencjonowany produkt ląduje na listę na paragonie.

Kasy fiskalne to obowiązkowe wyposażenie w każdym sklepie

Paragony z każdego dnia muszą być zebrane pod koniec dnia w raport dobowy. Wykonuje się go po zakończeniu ostatniej sprzedaży danego dnia, przed rozpoczęciem sprzedaży dnia kolejnego. Obowiązek ten należy do osoby odpowiedzialnej danego dnia za kasę. W ten sposób cała sprzedaż z danego dnia zostaje zapisana na paragonie w przypadku drukarki fiskalnej lub w pamięci kasy fiskalne. Jeżeli nie było ani jednej sprzedaży danego dnia nie ma potrzeby wykonywania raportu. Jeżeli po wykonaniu raportu okazuje się, ze jeszcze będzie sprzedaż należy wykonać drugi raport, zostaną one sumowane pod jedna datą przez urządzenie. Każda kasa ma ograniczenia, co do pamięci i możliwości zapisów raportów.

kasy fiskalnePrzepisy określają minimalną ilość pamięci na raporty jako możliwość zapisów ich przez okres pięcioletniej ciągłej pracy. W przypadku zamknięcia firmy pracownik serwisu dokonuje odczytu kasy fiskalnej. Drukuje on cała sprzedaż prowadzoną na urządzeniu. Wydruk to wszystkie raporty dobowe z podsumowaniem. W przypadku zamykania działalności gospodarczej należy zgłosić to wydarzenie do właściwego urzędu skarbowego. Instytucja wyznacza termin odczytu kasy fiskalnej, w który musi być obecna osoba zamykająca firmę, serwisant opiekujący się urządzeniem fiskalnym. Odczyt powinien odbywać się przy urzędniku państwowym, jednak ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy podatników wymaga się dostarczenia wydruków do urzędu wraz z książką serwisowa.