Produkcja filmów animowanych

Niektórzy z nas mogą być ciekawi w jaki sposób powstają filmy w trójwymiarze, jak również dwuwymiarowe. W końcu mogłoby się wydawać, iż wystarczy odpowiedni program komputerowy i pracuje się jedynie w nim. Jak się jednak okazuje proces tworzenia animacji to nie tylko kreowanie w programie, ale szereg innych niezbędnych kroków.

Praca nad stworzeniem animacji

tworzenie filmu animowanegoJeśli jesteśmy zainteresowani tym jak wygląda funkcjonowanie studia animacji warto przede wszystkim uświadomić sobie, iż są to różnorodne procesy, które składają się na tworzenie filmu animowanego. Przede wszystkim to pomysł, który należy przenieść na papier i rozrysować. Ten pomysł musi być akceptowany nie tylko przez nas, ale i dyrektora kreatywnego. Dopiero po tym możemy przystąpić do poszukiwania referencji, a nawet ich tworzenia we własnych zakresie. Międzyczasie możemy uzyskać podkład dźwiękowy, który będzie odgrywany w trakcie danej sceny. W tej sytuacji musimy wprowadzić poprawki, ponieważ dana scena musi idealnie synchronizować się z utworem muzycznym. Jeśli jesteśmy gotowi możemy znów skonsultować pracę. Dopiero po zatwierdzeniu wszystkiego można rozpocząć animację w programie komputerowym. Poprzednie kroki często są wynikiem tygodni pracy, a sama animacja może być jedynie cząstka całości, ponieważ dobry animator wie jak pracować na uzyskanych modelach od osoby, która zajmuje się tym elementem animacji. W ten sposób powstają ciekawe sceny.

Gdy wydaje się nam, że tworzenie filmu 2D czy 3D jest banalnie proste to na pewno nie wiemy ile kroków składa się na stworzenie płynnej animacji z dialogami i podkładem muzycznym. Całość pracy samego animatora to tygodnie przygotowań i dopiero później praca nad dana sceną. Jak możemy zauważyć to czasochłonna i ciekawa praca.