Rękawice ochronne, jako podstawa bhp w zakładach pracy

Odzież ochronna w miejscu pracy, to temat rzeka. Ile branż, tyle czyhających na pracowników niebezpieczeństw. Warto jednak wgłębić się w temat, części ciała, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. Szkolenia bhp dla pracowników to nie wszystko. Obowiązkiem pracodawcy w zakładach produkcyjnych, czy usługowych (praca fizyczna) jest wyposażyć pracowników w buty robocze, oraz rękawice ochronne dostosowane do warunków, w jakich wykonywana jest praca.

Buty robocze Urgent są polecane na kursach BHP

Wybór rękawic jest przeogromny, ponieważ każdy model, jest przystosowany do zabezpieczenia rąk przed uszkodzeniami przez inny czynnik. Zajmijmy się podstawowymi rodzajami rękawic, które posiada na stanie każdy sklep bhp. Rękawice antyprzepięciowe, zalecane do miejsc pracy, gdzie dłonie pracownika mają bezpośredni kontakt z elementami tnącymi lub po prostu ostrymi krawędziami, metali czy szkła.

buty robocze UrgentRękawice takie najczęściej są pokryte kauczukiem po stronie wewnętrznej dłoni. Rękawice spawalnicze, potrzebne do wykonywania pracy, w której dłonie mogą zostać narażone na wysokie temperatury. Rękawice te wykonane są ze dwóch warstw skóry bydlęcej. Uwaga na rękawice „typu spawalniczego”, które nie chronią przed oparzeniami. Rękawice chroniące przed chemikaliami. Są to częste rękawice winylowe, z kauczuku nitrylowego lub lateksu, takie są też buty robocze Urgent. Tu jednak materiał, z którego są wytwarzane ma duży wpływ, przed czy chronią, dlatego należy wziąć dokładnie pod uwagę, z jakimi substancjami pracownicy mają kontakt i pod tym kontem dobrać rękawice. Rękawice ochronne przed zimnem, jak sama nazwa mówi, są to rękawice dla pracowników pracujących w chłodniach, czy podczas prac remontowych w sezonie zimowym, rękawice takie są najczęściej wytworzone ze skór tkanin lub materiałów tekstylnych, charakteryzują się grubą podszewka i będącą odpowiednią ochroną nawet do -50 stopni. Ostatnim najczęstszym rodzajem rękawic są rękawice tzw. Rękawice strażacki. Są to grube rękawice chroniące przed wysokimi temperaturami, (ale nie tak wysokimi jak spawalnicze), jak i wystarczająco grube, by zapobiec drobnym przecięciom i skaleczeniom.