Skuteczna diagnostyka boreliozy

 

Ciepłe miesiące sprzyjają leśnym wędrówkom, piknikom czy po prostu spędzaniem czasu na łonie natury. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż chodzenie po mieście czy sklepach, ale niesie też ze sobą pewne zagrożenie, ze strony kleszczy.

Jak rozpoznać boreliozę?

diagnostyka boreliozyJuż kolejny rok z rzędu słyszy się o ostrzeżeniach w związku z plagą kleszczy, których najwięcej mamy w województwie małopolskich i pomorskim. W związku z tym przebywanie na trawie czy w lesie, bez odpowiedniego zabezpieczenia jest ryzykowne, szczególnie u dzieci. Kleszcze są bardzo małe, zatem łatwo je przeoczyć, tym bardziej jeżeli nas ugryzie i odpadnie. Nie jesteśmy w stanie ocenić po wyglądzie, który kleszcz jest nosicielem boreliozy, dlatego trzeba założyć, że każdy jest. W razie ugryzienia, warto udać się do lekarza, albo do punktu diagnostycznego, aby wykonać stosowne badania. Diagnostyka boreliozy, przede wszystkim, odbywa się na podstawie objawów, które mogą być mylone z grypą, gdyż są one bardzo podobne. Typowym objawem tej choroby jest rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu ugryzienia kleszcza. Należy wiedzieć, że borelioza bardzo często atakuje nerwy twarzowe, odpowiedzialne za prawidłową mimikę – chory może mieć na przykład problemy z otwieraniem i zamykaniem powiek czy też opadającym kącikiem ust. Bywa też, że borelioza powoduje zapalenie pęcherza czy nawet zaburzenia w miesiączkowaniu. Wbrew pozorom nie jest to niebezpieczna choroba, ponieważ jest uleczalna, ale pod warunkiem, że zostanie wcześnie zdiagnozowana.

W celu wykrycia boreliozy, można kupić w aptece specjalny test chromatograficzny lub najlepiej udać się do lekarza, jeżeli zauważymy niepokojące objawy. Dla własnego bezpieczeństwa, dobrze jest wykonać test na boreliozę zawsze, kiedy wiemy, że ukąsił nas kleszcz.