Sposoby na wykrywanie podsłuchów

W ostatnich czasach można słyszeć o wielu kontrowersyjnych sprawach związanych z podsłuchami. Podczas prywatnych, jak i służbowych rozmów na jaw wychodzą istotne, a nawet poufne dane. Konkurencyjne firmy bądź agencje szpiegowskie wykorzystują urządzenia inwigilujące do pozyskania cennych informacji. Jak się przed tym bronić? 

Jak wykryć podsłuch?

precyzyjne wykrywanie podsłuchówDynamiczny rozwój technologii sprawia, że coraz trudniej zorientować się o podłożonym urządzeniu szpiegowskim. Osoby niezaznajomione z tematem mogą nawet nie zauważyć znaków ostrzegawczych i dowiedzieć się o istnieniu podsłuchu dopiero wtedy, kiedy ważne dane ujrzą światło dzienne. Warto więc zainwestować w usługi specjalistycznych firm, dla których precyzyjne wykrywanie podsłuchów to codzienność. Należy być świadomym faktu, jak wiele rodzajów podsłuchów jest dostępnych na rynku. Jednym z nich są podsłuchy radiowe, które działają na różnych częstotliwościach i są w miarę łatwe do znalezienia oraz zagłuszenia. Profesjonalny sprzęt jest w stanie wykryć płynący z nich sygnał. Są łatwe w obsłudze i bezpieczne, bo nie łączą się przez sieć GSM. Istnieją również podsłuchy wykorzystujące sieć Wi-Fi, które są aktywne, gdy działa sieć i używają pasma przesyłania danych przez Internet. Najczęściej znajdują się w routerze. W przypadku podejrzenia obecności urządzeń inwigilujących niezbędna będzie ich detekcja za pomocą specjalistycznych sprzętów, takich jak detektor złącz nieliniowych, analizator widma oraz transmisji, korelator akustyczny czy zagłuszacz. 

Osoba, która podejrzewa obecność podsłuchu, powinna jak najszybciej zasięgnąć pomocy specjalistycznej firmy, która zajmie się przeglądem środków bezpieczeństwa, inspekcją ciągów wentylacyjnych, urządzeń telefonicznych oraz zbada wyposażenie w pomieszczeniu. Fizyczne badanie będzie uzupełnione również użyciem profesjonalnych sprzętów, które pomogą w detekcji różnorodnych podsłuchów.