Stare belki z drewna

Od zarania dziejów naszej cywilizacji towarzyszyło drewno. Służy ono zarówno do ogrzewania naszych domówi i mieszkań jak również jest świetnym i wytrzymałym materiałem budulcowym. Dodatkowo ludzie starożytni wytwarzali z drewna wiele ciekawych przedmiotów codziennego użytku. Na dzień dzisiejszy popularność drewna wcale nie zmalała. 

Drugie życie starych belek

stare belki drewnianeMimo tego, że w obecnych czasach dominuje cement, pustaki i cegłówki to jednak drewno również ciągle jest w użyciu. Buduje się z niego domy całoroczne, małe domki letniskowe oraz altany. Obecnie bardzo często wykorzystywane są do różnych celów stare belki drewniane. Używane są do różnych rekonstrukcji historycznych. Firmy zajmujące się budowaniem różnych obiektów w skansenach jeżdżą po naszym kraju i wyszukują budynków do rozbiórki. Oferują oni dość spore kwoty właścicielom tych nieruchomości by odsprzedali im stare belki oraz deski. Drewno naznaczone biegiem czasu ma swój niepowtarzalny i piękny wygląd. Warto jeszcze zaznaczyć, że stare belki drewniane bardzo często wykorzystywane są przy produkcjach filmowych. Filmy, w których akcja rozgrywa się w czasach zamierzchłych nie mogą przedstawiać śladów współczesności. W związku z tym konieczne jest tam zastosowanie elementów świadczących o dawnych metodach budownictwa. Posiadając stare elementy drewnianych domów czy archaiczne drewniane narzędzia możemy wykorzystać je jako ozdoby podkreślające charakter naszego ogrodu.

Drewno, które pamięta poprzednią epokę może zyskać drugie życie. Nowoczesne sposoby umożliwiają bardzo skuteczną konserwację starego drewna. Kluczowe jest również to by chronić je przed kornikami oraz innymi szkodnikami. Stosuje się odpowiednie środki pielęgnujące oraz różnego rodzaju impregnaty przedłużające trwałość drewna.