Taśmy LED czy oprawy LED?

Ostatnio oświetlenie LED jest bardzo popularne. To z tego względu, że jest ono energooszczędne jak i również bardzo wydajne. Jest to spowodowane tym, ze energia pobierana przez diody LED jest przekształcana na energię świetlną.

Co jest lepsze? Taśmy czy oprawy led?

ledTak samo działają lampy LED ponieważ w nich też są diody. Jakie są zalety? Pierwszą zaletą jest efektywność. Lampa LED to najbardziej energooszczędny rodzaj oświetlenia. Efektywność takiej lampy wynosi 85-90%. Kolejnym faktem przemawiającym za jest trwałość takiej lampy ponieważ wytrzymują one do 50000 godzin (tzn działają tyle). Kolejną zaletą jest odporność na uderzenia, ponieważ ich konstrukcja nie jest taka. Dzięki taśmom LED RGB możemy otrzymać praktycznie każdy kolor światła czego nie jesteśmy w stanie otrzymać przy zwykłych żarówkach. Następna zaletą jest czas włączania i wyłączania ponieważ diody w przeciwieństwie do zwykłych żarówek zapalają się i gasną zaraz po przełączeniu włącznika. Kolejną zaletą jest fakt że taśmy LED świetnie działają ze ściemniaczami, w przeciwieństwie do innego oświetlenia. Następną zaletą jest to że mała emisja ciepła taśm LED co wynika z ich sprawności, dzięki czemu można je użyć do oświetlenia obiektów czułych na zmianę temperatury. Diody LED, w które wyposażone są taśmy LED gdy się zużywają powoli się wygaszają, a nie gasną nagle jak mają to w zwyczaju inne żarówki. W odróżnieniu od od innych źródeł światła taśmy LED są bardzo ekologiczne ponieważ do ich produkcji nie są potrzebne żadne metale niebezpieczne dla środowiska. Oświetlenie LED ma też swoje wady czyli np. to, że intensywność światła nie jest jeszcze na tyle duża aby można było np. przy niej czytać.

Można sobie zepsuć wzrok. Dodatkowo mają wysoką wrażliwość na temperaturę, co oznacza, ze im ciężkiej tym lampy działają gorzej. Czym się więc różnią taśmy LED od oprawa LED? Tylko i wyłącznie ceną oraz wielkością ponieważ taśmę LED RGB można zamontować dosłownie wszędzie.