Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych to bardzo ciekawy temat, który pojawia się w wielu miejscach, ale liczba odbiorów jest bardzo ograniczona, bo ta tematyką przejmą się tylko osoby, których temat ten dotyczy. Tak naprawdę osoby niepowiązane z tematyką nie interesują się tym, jakie utrudnienia spotykają osoby niepełnosprawne i jak to niwelować.

Windy osobowe powinny być w każdym bloku, który ma powyżej czterech pięter

 

Mówiąc o niepełnosprawności można skupiać się na różnych aspektach i różnych ograniczeniach, ale najpopularniejsze to ograniczenia ruchowe, niedowidzenie, czy niedosłyszenie. Osoby posiadające niedowład mogą żyć zupełnie normalnie, ale tylko jeśli maja dobre wsparcie. Niestety nasz kraj ciągle nie jest przygotowany w odpowiedni sposób.

windy osoboweW każdym miejskie spotykamy utrudnienia, różnice wysokości, brak podjazdów, zbyt wąskie uliczki, czy przejścia, które uniemożliwiają ludziom na wózkach normalne podróżowanie, czy życie. Brak platform, czy dźwigów dla osób niepełnosprawnych. W wielkich firmach czasem znajdziemy dźwigi towarowe, ale to tez nie jest standardem, bo wiele firm lokalizuje się w kamieńcach lub takich miejscach, gdzie nie ma windy osobowe, a więc i dotarcie na miejsce jest utrudnione. Wiele problemów maja tez osoby niewidome, czy głuche. Oczywiście wciąż reklamuje się różne rzeczy z alfabetem braila, ale tak naprawdę to kropla w morzu potrzeb. W przypadku osób niewidomych ważne jest to, aby przejścia były dobrze oznakowane, żeby w końcu pojawiły się przystanki dostosowane do potrzeb takich osób, ale nie jest to standardem. Wiele osób boryka się z tym problemem na co dzień dotyczy to ich lub ich bliskich. Osoby zupełnie zdrowe spoglądają na te kwestie dopiero w momencie, gdy zaczyna ich to dotyczyć przez kogoś. Dopiero wtedy zauważamy, jak źle przygotowane jest nasze otoczenie. W każdym momencie coś trzeba zmieniać, nie ma miejsc idealnych. Nawet w nowym budownictwie zdarzają się wpadki, a nasze ulice są totalnie nieprzygotowane. Chodniki często są dziurawe, krawężniki wysoki, przejścia wąskie. Naprawdę trzeba czasem siąść na wózek, żeby zobaczyć, jak to naprawdę wygląda.